Haberler

Haberler

Sünger Kent İzmir Programı Tanıtıldı.

Tanıtım toplantısı gerçekleştirilen 'Sünger Kent İzmir Projesi', sürdürülebilir yağmur suyu yönetimi hedefliyor. Proje, Türkiye'de en kapsamlı yağmur suyu hasadı ve su odaklı yeşil dönüşümleri esas alıyor. Projenin en önemli özelliğinin ise İzmir'de yaşayan tüm vatandaşların katılımını esas alması olduğunu söyledi. Soyer, yağmur suyu hasadı için “Sünger Kent İzmir Projesi’nin belki de en önemli özelliği, İzmir’de yaşayan tüm vatandaşlarımızın katılımını esas alması. Projemizin iki kapsamlı uygulamasını vatandaşlarımızla birlikte gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Devamını Oku Devamını Oku
Haberler

Sünger Kent İzmir projesinde sıra kırsalda

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kuraklıkla mücadele vizyonuyla şekillenen Sünger Kent İzmir projesinin kırsal ayağı olan “Küçük Menderes Ovası Yağmur Suyu Hasadı” çalışması için hazırlıklar tamamlandı. Proje, 28 Ocak 2023 Tarihinde Ödemiş’te kamuoyuna tanıtıldı.

Devamını Oku Devamını Oku
Projeler

Sünger Kent İzmir projeleri ve Teknik Uygulama Kılavuzu Tanıtım Toplantısı

Başkan Tunç Soyer, Sünger Kent İzmir projesinin kent genelinde yaygınlaşması için ilçe belediyelerinin teknik birim temsilcilerinin katıldığı toplantıya ev sahipliği yaptı. Kültürpark’taki İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan toplantıda Sünger Kent İzmir projesi ve teknik uygulama kılavuzu hakkında bilgi verildi. Toplantıya Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları da katıldı. Başkan Tunç Soyer, Sünger Kent projesini Türkiye’de ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığına değinerek “Bununla gurur duyuyoruz ama bunun yayılması lazım. İlçe belediyelerimizin de diğer büyükşehir belediyelerinin de yapması lazım. Sonuçta kuraklıkla daha çok yüz yüze kalacağız. O zaman çok geç olabilir. Başka çözümler de üretmemiz gerekiyor” dedi.

Devamını Oku Devamını Oku
Projeler

Yağmur Suyu Hasadı İlk Pilot Uygulaması- Bornova Çamkıran Sitesi

SüngerKent İzmir Projesinin ilk pilot uygulamalarından olan Çamkıran Sitesi yağmur suyu depoları, sitede yer alan, çatı alanı 300 metrekare olan bir binanın çatısına düşen yağmur sularını toplamaktadır. Her biri 3 ton hacminde 2 adet depo ile site sakinleri yağmur suyu hasadı yapmakta ve hasat edilen yağmur suyunu bahçe sulamada ve site/apartman temizliğinde aktif olarak kullanmaktadır. Yapılan kontrollerde depoların sorunsuz çalıştığı ve yağışlarla birlikte oldukça temiz bir su birikimi olduğu görülmüştür.

Devamını Oku Devamını Oku
Projeler

İlk Yağmur Suyu Depoları Dağıtımına Bademler Köyünden Başlandı

5000 yağmursuyu deposu teşvik programımızı 22 Mart Dünya Su gününde Bademler Köyünde başlatarak ilk depolarımızı verdik. Yağmur suyu hasadı çalışmalarımız kapsamında dağıttığımız yağmur suyu depolarını 1963 yılında çekilen ve ilk uluslararası ödüllü Türk filmi olan “Susuz Yaz” filmine konu olan Bademler köyünden başlatmamızın nedeni susuzluğun, kuraklığın önemini ve değerini bilen Bademler vatandaşlarımızın verdiği mücadeledir. Bu öyle bir mücadeledir ki su hakkının, su mülkiyetini, susuzluğun değerine tanıklık ederek ve mücadele ederek sesini bütün dünyaya duyurmuştur. 1960 lı yıllarda olduğu gibi susuzluk, kuraklık bugün de iklim değişikliği ile hem kentimizin ülkemizin hem de ülkemizin gündemindedir.

Devamını Oku Devamını Oku
Projeler

Türkiye’nin İlk Yağmur Toplayan Köyü, Karaburun/Sarpıncık

Sünger kent İzmir projesi yağmur suyu hasadı çalışmaları kapsamında Karaburun Sarpıncık Köy sakinlerince yağmur suyunun toplanmasına yönelik yağmur depoları talepleri esas alınarak İzmir Büyükşehir Belediyesi Su kaynakları Araştırma ve Uygulama Merkezince yağmur suyu hasadına yönelik farkındalık oluşturma ve ilham vermeye yönelik geliştirilen ve uygulamaya geçmiş bir projedir. Karaburun Sarpıncık köy sakinlerinin yağmur suyu hasadına yönelik evleri, bahçeleri, sokaklarında yer alan yağmur suyu depoları ve köydeki hanelerin duvarlarına işlenen su ile insan ilişkilerinin yansıtıldığı sanatsal figürler su kaynaklarının korunmasını ve bu kaynakların korunmasına yönelik birlik ve dayanışma içinde hareket eden bir toplumu temsil ediyor.

Devamını Oku Devamını Oku
Projeler

Gaziemir İtfaiye Yağmur Sularını İçme Suyu Standartında Arıtarak da Evlerimizde ve Binalarımızda Kullanma Suyu Olarak Kullanabiliriz

Sünger kent İzmir projemiz kapsamında 5000 adet yağmursuyu deposu dağıtımı ile başlattığımız yağmur suyu hasadına yönelik çalışmalarımızı bir adım ileriye taşıyoruz. Yağmur depolarımızda biriktireceğimiz yağmur sularını arıtarak evlerimizde ve binalarımızda kullanabileceğiz. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak ilk pilot projemizi Gaziemir İtfaiye birimimizde gerçekleştirdik. Gaziemir İtfaiye binamızın çatısından hasat ettiğimiz yağmur suyunu yağmur depomuzda biriktirerek, ultrafiltrasyon ünitesi içeren bir arıtma sistemi ile arıtarak binamızda kullanıyoruz. Arıtma sonrası içme suyu standartlarına ulaştırdığımız yağmursuları itfaiye binamızda içerisinde mutfakta, tuvaletlerde ve duşlarda kullanılıyor. Aynı zamanda İtfaiye araç parkı çatısından hasat ettiğimiz suları da mevcut yangın havuzumuzda depolayarak yangınlarda müdahale suyu olarak kullanacağız. Toplamda 24 kişinin çalıştığı binamızda uygulanan bu proje ile yıllık toplam 222 ton su ve yaklaşık 7000 TL tasarruf yapılabilecektir.

Devamını Oku Devamını Oku
Projeler

Fırat Yaşayan Park'ı Buca’ya değer kattı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in sözünü verdiği 35 Yaşayan Park projesi kapsamında hayata geçirilen Fırat Yaşayan Parkı Bucalıların yeni buluşma mekanı oldu. Kentin içine doğayı taşıyan Fırat Yaşayan Parkı'ndaki etkinlikte konuşan Başkan Soyer, “Bu şehirde kişi başı yeşil alanı 16 metrekareden 30 metrekareye çıkaracağımızın sözünü vermiştik. Bunu gerçekleştiriyoruz” dedi.

Devamını Oku Devamını Oku